Moda

KIŞ AYLARINDA CİLT KURULUĞUNU ÖNLEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

KIŞ AYLARINDA CİLT KURULUĞUNU ÖNLEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

KIŞ AYLARINDA CİLT KURULUĞUNU ÖNLEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Soğuk kış mevsiminde cildimizin kuruluğunun yaz aylarına kıyasla arttığını görürüz. Cildimizi iyi bir şekilde nemlendirmediğimizde kuruluğun yanı sıra pullanma ve kızarıklıklarında arttığını gözlemleriz. Özellikle ellerimiz ve yüzümüz gibi dış hava etmeni ile korumasız şekilde karşılaşan cildimizde daha sık bu sorunu yaşarız. Bu yazımızda cilt kuruluğuna karşı alabileceğiniz 4 önlemden bahsedeceğiz.

 

Duş Yaparken Çok Sıcak Su Kullanmayın

Cildimiz su sayesinde nem alır. Burada dikkat etmemiz gereken bir nokta ise, çok sıcak su cildimizin nem dengesi ile oynar. Bu nedenle kış aylarında sıcak banyoyu çok sevsek bile, aşırı sıcak su ile duş almamanızı öneririz. Bunun yerine özellikle sabahları yüzünüzü yıkarken soğuk su ile yıkamanızı öneririz.

 

Cildinizi Nemlendirmeyi Unutmayın

Her mevsim cildi kremlerle nemlendirmek önemlidir. Kış aylarında ekstra özen göstermek gerekir. Soğuk havadan ve nemsiz havadan etkilenen cildiniz kurumaya daha yatkın olacaktır. Bu nedenle cilt tipinize uygun bir krem ile sabah akşam düzenli olarak cildinizi nemlendirmeniz cildinizin kurumasının önüne geçecektir.

 

Kese İşlemini Yüzünüze Uygulamayınız

Yoğun kese işlemi cildinizin nemini kaybetmenize neden olacaktır. Cildimizin üst tabakası koruyucu  doku ile kaplıdır. Sert işlemler o dokunun zarar görmesine neden olacaktır. Bu da cildinizin daha kolay dış faktörlerden etkilenmesini sağlar. Bu nedenle kese gibi işlemleri yüzünüze uygulamamanızı öneririz. Bunun yerine cilt yapınıza uygun peeling ürünlerini tercih edebilirsiniz.

 

Bol Su Tüketin

Her ne kadar cilt deyince insanın aklına dışardan uygulanan işlemler gelse de aslında cilt en iyi içerden desteklenir. Bu nedenle vitaminler ve beslenme cildin sağlığı için çok önemlidir. Her ne kadar nem desteği olan kremler önemli olsa da, suyu az tüketiyorsak bu bakım eksik kalacaktır. Cilt için bol su tüketimi çok önemlidir. Su cildimiz için hayattır. Bol su tüketimi ciltteki gözeneklerin açık kalmasına yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu