Moda

Kış Parfümü Nasıl Olmalı?

İçerik

Kış Parfümü Nasıl Olmalı

 

Sıcak havanın etkisiyle yazın daha kolay ve sık terleriz. Bu nedenle vücut temizliğine ve parfüm kullanımına daha çok önem veririz. Kış aylarında ise hava soğuk olduğundan vücut temizliğini yapmak birçok kişinin ihmal ettiği bir nokta haline gelir. Birçok insan daha az terlese de, ter kokusunun diğer insanları rahatsız edebileceğini düşünmez. Bu yüzden özellikle toplu taşıma araçlarını kullandığımızda veya insanlarla yakın olduğumuz ortamlarda sık sık rahatsız edici durumlarla karşılaşırız.

Pandemi ile yaşamın en zor kısımlarından biri de, her ortamda maske ile nefes almak zorunda olmamız. Rahatsız edici kokulardan ve insanlarla yakın temasa girmekten daha çok çekindiğimiz düşünüldüğündeyse bu konuya daha çok dikkat etmemiz gerektiği bir gerçek. Bugün hem kendimiz hem de çevremizi yakından ilgilendiren bir konuya değinmek istiyoruz. Kış günlerinde iyi hissetmek ve güzel kokmak için kullandığımız parfümler nasıl olmalı? Çevremize rahatsızlık vermeden doğal ve temiz hissetmek için hangi kokuları tercih etmeliyiz?

5 duyumuzdan birine hitap eden kokular ile kurduğumuz bağ, hafızamızda ayrı bir yere sahiptir. Kimi kokular duygularımızı harekete geçirerek, bizi anılarımızda hoş bir yolculuğa çıkarırken; kimi kokular da hislerimizi negatif yönde etkileyerek karşımızdaki insandan uzak durmamız için yeterli olabilir. Geçmişten günümüze insanların koku ile olan ilişkisi parfümleri günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline getirmiştir. Her kokunun her insanda farklı hisler oluşturduğunu, hatta her tene uyum sağlamadığını düşünürsek, parfüm seçiminin de oldukça kişisel zevklere hitap eden, kişiden kişiye değişen bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Tarzınıza ve karakterinize uygun bir parfüm seçerken parfümün kalıcılığından cilt tipinize, yaşınızdan mevsime kadar dikkate alınabilecek birçok detay vardır. Bazı insanlar yıl boyu aynı kokuyu kullanırken, bazıları ise değişen mevsimle birlikte gardırobunu ve stilini değiştirdiği gibi parfüm tercihlerinde de farklı nota arayışlarına gidebilir.

KIŞ PARFÜMÜ NASIL SEÇİLMELİ

 

Kış parfümü seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktaları sıralamamız gerekirse; çoğu kişinin kış aylarında hafif ve taze kokular yerine baharatlı ve odunsu kokulara yöneldiğini söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise hafif kokuların, soğuk havalarda daha çabuk uçuculuk göstermesidir. Dilerseniz siz de kış aylarında daha güçlü, oryantal notaları deneyebilir; sıcak yaz günlerinde yoğun ve ağır bulduğunuz kokulara şimdi bir şans verebilirsiniz. Tarçın, amber, sandal ağacı gibi odunsu ve egzotik kokular ile kış atmosferine uyum sağlamanız daha kolay olacaktır. Baharatlı ve odunsu notaların yanı sıra, tatlı ve şekerli kokuları da sıcak havaların nemine sahip olmayan kış günleri için ideal seçenekler arasında bulabilirsiniz.

Yoksa siz kış parfümünde de çiçeksi notalardan vazgeçemeyenlerden misiniz? O halde, tercihinizi yoğun kokulu çiçekler içeren parfümlerden yana kullanabilirsiniz. Yasemin, gül, şakayık, portakal çiçeği dokunuşuyla baharı kışa taşıyan kokular size hitap edebilir. Parfümünüzü daha etkili hale getirmek, kalıcılığını gün boyu sürdürmek için parfümünüzü vücut bakım ürünleri ile birlikte kullanabilirsiniz. Nemli bir cilt kokuyu daha iyi hapsedeceği için, parfümünüzle uyumlu vücut losyonlarını ve nemlendirici kremlerini rutininizin bir parçası haline getirmenizi tavsiye ederiz. Şimdi gelin sizler için seçtiğimiz, kış ayına özel parfümleri ve eşleşen kokulara sahip losyonları inceleyelim:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu