Moda

Kışlıklarınızı Nasıl Kaldırmalısınız?

İçerik

Kışlıklarınızı Nasıl Kaldırmalısınız?

 

az yaklaşıyor. Kışlık kıyafetler yavaş yavaş rafa kaldırılmaya, yazlık kıyafetler ise dolaplarda yerini almaya başlıyor. Birçoğumuz bu aktiviteyi sevmese de kimileri bayılıyor. Mevsim geçişlerinde kıyafetlerinin hepsini sığdıracak kadar büyük dolabı olanlar belki böyle bir sorun yaşamıyor ama dolap ne kadar büyük olursa olsun bazı eşyalar farklı yerlere kaldırılıyor ve saklanıyor.

Özellikle kıyafet sayısı fazla olup dolabı ufak olanların bu yazıyı dikkatlice okuması gerekiyor. Çünkü kışlık kaldırırken her santimetreyi değerlendirmek bir ustalık ve tecrübe istiyor. Neyse ki Markastok Blog ekibi yanınızda. İşte kışlık kıyafetleri kaldırırken dikkat edilmesi gerekenler!

Plan Aşaması

Plan kısmı gerçekten çok önemli. Birden bire haydi başlayalım diye düzenlemeye atlarsanız tahminen sadece yorulmuş olacaksınız. Her santimetrenin önem taşıdığı bu kışlık kaldırma operasyonunda planı güzel yapmalısınız.

 

Kışlıklarınızı Nasıl Kaldırmalısınız?

Düzenleme ve sıralama aşamasında genellikle önce yazlıklar boşaltılıp sonra kışlıklar yerinden alınır fakat biz bunu tavsiye etmiyoruz. Dolabınız her gün içini açtığınız bir mobilyadır. Fakat kaldırmak için kullandığınız alanı (baza altı vs.) her gün kullanmazsınız. Bu yüzden önce yazlıkları ayrı bir yere çıkartıp baza altını temizleyin ve alanı görün. Daha sonra kışlıkları buraya transfer edebilirsiniz. Zaten yazlıklar daha ince olduğu için az yer kaplayacaktır.

Her ne kadar öneri ve fikir versekte ev planını ve düzenini en iyi siz biliyorsunuz. Planınızı yaparken evin planını güzel düşünmelisiniz.

Hurç, valiz, poşet, kutu gibi ek alan açacak ürünleri de mutlaka kullanmayı unutmayın!

Kıyafetleri Kategorize Etmek

Kıyafetleri birbirinden ayrıştırmak plan aşamanızı inanılmaz iyi etkiler. Kıyafetlerinizin sağlığı için kumaşlarının yapısına göre, plan programınızı yapabilmeniz için ise askıda bırakacaklarınızı, katlansa da kışlık olduğu için kalın duracakları, kolay kaldırılabilecekleri ayırmanız çok sağlıklı olur.

Kışlıklarınızı Nasıl Kaldırmalısınız?

Giysilerinizi süet, yün, ipek, saten, deri, pamuk, keten gibi gruplara ayırabilirsiniz. Özellikle yünlü ve ipekli kumaşlar tahtakuruları için ziyafet demektir. Kıyafetlerin zarar görmemesi için bu kumaşları diğer kıyafetlerden ayrı bir yere kaldırmanızı tavsiye ediyoruz.

Temizlik

Kışlık ya da yazlık kıyafetlerinizi kaldırmadan önce yapmanız gereken en önemli şey temizliktir. Önce kıyafetlerin hepsini çıkartıp sırayla çamaşır makinesine gönderin. Her ne kadar temiz de gözükse son bir parfüm lekesi, toz vs. gibi küçük bir detay bir sonraki sezon eşyalarınızı çıkarttığınızda felaket ile karşınıza çıkabilir.

Ürünleriniz yıkandığında dolabınızı, bazanızı ve ya eşyalarınızı muhafaza edeceğiniz yerleri de bir güzel temizlemelisiniz.

Alandan Tasarruf Etme Yöntemleri

Giysileri katlamak normalde alandan kazanç sağlar. Fakat bilinen şekilde katlama yapmak aslında çokta avantajlı bir durum değildir. Bu yüzden farklı katlamalar ya da sistemler denemek işinize yarayabilir.

Buna en güzel örnek olarak Konmari katlama tekniğini söyleyebiliriz. Eşyaları yatay ve üst üste yerine dikey ve rulo şekillerde katlayarak yapılan bu katlama sistemi normale göre daha kullanışlı ve alan olarak daha tasarrufludur.

Katlama kısmını geçtiyseniz kışlıkları kaldırırken mutlaka vakumlu hurç kullanın. Vakumlu hurçlar yer tasarrufu olarak mükemmel gereçlerdir. İçerideki tüm havayı emerek hem böcek oluşumunu engeller hem de alan tasarrufunu arttırır.

Bot ve Çizmeleri Kaldırmak

Bot ve çizmeler ayakkabılar arasında en çok yer kaplayanlardır diyebiliriz. Bot ve çizmeleri kaldırmadan önce güzelce bir temizlik zaten şart. Sildiğiniz ayakkabıların kuruduğundan kesin emin olduktan sonra kaldırma kısmına geçebiliriz. Ayakkabı kutuları, plastik kutular, ayakkabı hurçları saklamak için yeterlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu